Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Rezervace a poptávky na   +420 601 301 601

Svatební zvyky

Svatba je kromě narození a smrti největším přelomem v životě člověka. Za spojením dvou lidí stojí založení nového rodu. Svatby jsou provázeny různými svatebními zvyky a obřady a jsou rozdílné nejen v krajích, ale i v rodinách. Zdá se téměř neuvěřitelné, že se některé z těch nejstarších dodržují i dnes…

Svatební zvyky rýže

Jedním ze zvyků je, že každá nevěsta by měla mít něco nového, starého, modrého a půjčeného. Nová věc symbolizuje začátek nového života, stará, že nechává svůj život za sebou, modrá má symbolizovat její čistotu, bývá to většinou podvazek s modrou mašličkou a půjčená od veselého člověka znamená, že i ona bude v novém životě veselá. Neměla by ale mít modré šaty, nebo šperky s modrými kameny. Symbolizují modřiny, kterých se dočká od manžela.

Ženich nesmí vidět nevěstu ve svatebních šatech před obřadem, jinak se brzy rozejdou.

Na Ostravsku si ženich musí pro nevěstu přijít k rodičům, kde mu nabídnou tři dívky. Tu pravou si musí vykoupit. Rýže, konfety, nebo květinové lístky, které hází špalír svatebčanů na novomanžele, symbolizují plodnost. Novomanželé mají spolu zamést střepy z rozbitého talíře a navzájem se nakrmit, což symbolizuje vzájemnou harmonii a spolupráci. Nevěsta hází za záda svatební kytici. Která z děvčat ji první chytí, bude mít svatbu jako další v pořadí. Také se hází nevěstin podvazek mezi chlapce a znamená totéž. Ženich by měl nevěstu přenést přes práh nového domu, aby se v její dlouhé sukni dovnitř nedostali zlí duchové, kteří se skrývají pod prahem.

Dalším ze svatebních zvyků a snad taky nejstarším, je únos nevěsty. Symbolizuje nevěstin odchod od rodičů. Přátelé novomanželů se ji snaží tajně unést. Pokud ženich svou vyvolenou nedokáže v určitém času najít, musí zaplatit výkupné v penězích, někdy je však toto výkupné v tekuté podobě.

A tady jsou ještě některé pověry a zvyky: Nevěsta by si měla pohlídat, aby ženich neměl k obleku motýlka, mohl by jí uletět. Řecké nevěsty si dávají do rukavičky kostku cukru, aby měly sladký život. Mince v levém nevěstině střevíčku znamená bohatství.

Zkouška ženicha - na práh domu se postaví láhev vína a sekyra, pokud ženich sáhne po sekyře, bude dobrý hospodář a pokud po láhvi, bude opilec.

Zkouška nevěsty - v místnosti je postaveno koště a nevěsta ho musí vzít a rychle zamést, aby tím dala najevo, že bude dobrou hospodyní.

Určitě tady nejsou vyjmenovány všechny zvyky a pověry, které se ve větší, či menší míře dodržují, ale i tak jde hlavně o to, aby svatební den byl pro všechny zúčastněné nezapomenutelnou událostí.

Rozbíjení talíře

V krátkosti o nás

Jsme firma specializující se na pořádání společenských a kulturních akcí pro Vás či pro Vaši firmu. V posledních letech se specializujeme především na pořádání svateb na klíč. Zajistíme pro Vás vše od tisku pozvánek přes doprovodný program až po samotný catering. Vždy dbáme na to, aby zážitek z námi pořádaných akcí byl pro Vás tím nejlepším.

Více o nás

Novinky


Rychlé kontakty

Volejte: +420 601 301 601 Pište: info@catering-rauty.cz Classic catering U Památníku 1185 504 01 Nový Bydžov Všechny kontakty
nahoru