Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Rezervace a poptávky na   +420 601 301 601

Svatba v máji

Moc dohromady to k sobě nejde. Zatímco na jedné straně oslavujeme máj jako lásky čas, na druhé se obloukem vyhýbáme sňatkům uzavřeným v tomto měsíci. Už celá staletí.
Svatba v máji, cesta na máry. Nepátráme po tom, jaký má ta pověra původ. Chyba, protože to, co platilo kdysi, už je v dnešní době pasé. Proč?


V minulosti bylo zvykem, že žena otěhotněla hned po svatbě. Dítě počaté v květnu by tak přišlo na svět v době nejhorších klimatických podmínek, v únoru. Je tedy zřejmé, že se lidé tomuto měsíci vyhýbali. 


Novorozencům v chladných měsících roku hrozilo větší riziko prochladnutí, navíc lékařská péče byla teprve na začátku. Stávalo se, že kvůli velkému množství sněhu, vánicím a podobným výkyvům zimního počasí nedorazila pomoc ke komplikovanému porodu včas.


Nebyla to příznivá doba i z toho důvodu, že zásoby potravin byly koncem zimy téměř nulové. Často se tak stávalo, že matka nebo narozené dítě nepřežily.


V minulosti se proto svatby naopak odehrávaly především na podzim. Kdy jindy totiž uspořádat veselku než na konci hospodářského roku, v době, kdy už jsou zásoby na zimu schované a zbývá více času na zábavu? A dítě přišlo na svět v jarních měsících, když už takové komplikace jako v zimě nehrozily.


K měsíci květnu se ale vztahovala celá řada dalších pověr, které se vázaly na zdraví lidí, a ještě více na zdraví dobytka. Ten totiž při přechodu ze suchého na zelené krmení často onemocněl a následně i uhynul. Kromě toho se tradují pověry o májové léčivé rose nebo o šťastných májových dětech. Zkrátka máj je měsíc, který je nejvíce opředen pověrami. Špatnými i dobrými. 


Povědomí o nešťastných květnových svatbách přetrvalo dodnes, ačkoliv už pro to není důvod. Navzdory tomu ale májových sňatků přibývá
Ono totiž, kromě těch pověr, má květnová svatba jen výhody. Nejčastější argument májových novomanželů je, že máj je měsíc lásky. Příroda je v plné síle, všechno kvete. I lidé najednou vnímají víc energie. A ještě jeden důležitý klad mají květnové svatby: protože v tu dobu nebývá o sňatky tak velký zájem, je snazší si zvolit termín na radnici. A i svatební nebo cateringové agentury mívají více času.


Mnozí spokojení manželé k tomu dodávají ještě jednu věc: Jestli se vztah vydaří nebo ne, přece nezáleží na pověrách, ale na míře tolerance, vzájemné úcty a lásky. 

V krátkosti o nás

Jsme firma specializující se na pořádání společenských a kulturních akcí pro Vás či pro Vaši firmu. V posledních letech se specializujeme především na pořádání svateb na klíč. Zajistíme pro Vás vše od tisku pozvánek přes doprovodný program až po samotný catering. Vždy dbáme na to, aby zážitek z námi pořádaných akcí byl pro Vás tím nejlepším.

Více o nás

Novinky


Rychlé kontakty

Volejte: +420 601 301 601 Pište: info@catering-rauty.cz Classic catering U Památníku 1185 504 01 Nový Bydžov Všechny kontakty
nahoru