Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (viz Podmínky používání). Cookies jsou nutné pro fungování webu. Rozumím

Rezervace a poptávky na   +420 601 301 601

Druhy obřadů

Jste věřící, ale váš partner ne? Váháte, zda zvolit církevní nebo občanský sňatek? Podívejte se, co který obřad obnáší.

Občanský sňatek se zpravidla uzavírá na obecním úřadu v bydlišti jednoho ze snoubenců. Po schválení příslušného matričního úřadu se však může uskutečnit prakticky kdekoliv jinde. V takovém případě lze uvažovat například o zámečku, hradu či třeba rozkvetlé louce. Meze nápadům se nekladou.

Naproti tomu církevní sňatek bývá v naprosté většině případů uzavírán v kostele nebo v kapličce. Ačkoliv většinou věřící chtějí být oddáni v chrámu Páně, takový sňatek ale nevylučuje ani svatbu pod širým nebem. Je to však výjimečné a záleží na rozhodnutí biskupa.

Vezmeme-li v úvahu pouze organizační stránku obřadu, jsou rozdíly v následujícím: Při občanském sňatku stojí nevěsta před oddávajícím napravo, ženich po její levici. U církevního sňatku je tomu naopak – nevěsta stojí před oltářem vlevo, ženich vpravo.

Občanský sňatek je znatelně kratší, trvá kolem dvaceti minut. Obřad v kostele trvá zhruba 45 minut, pokud je jeho součástí také Mše svatá, je doba jednou tak delší - 90 minut.
Liší se i množství slov, které ženich a nevěsta během obřadu pronesou. Zatímco při občanském sňatku je veškerá řeč na oddávajícím, nevěsta a ženich odpoví pouze „ano“, při církevním sňatku je toho potřeba říci více. Oba budoucí novomanželé si slibují vzájemnou lásku, úctu a věrnost a přísliby následují i při navlékaní prstenů.

Pro církevní svatbu je důležité, aby alespoň jeden z partnerů byl pokřtěn v katolické církvi. Není-li tomu tak, nemohou takový sňatek uzavřít. Stejně tak je podmínkou, aby oba snoubenci vstupovali do svého prvního manželství. Výjimky jsou možné pouze například v případě ovdovění.

Jestliže manželé uzavřeli občanský sňatek a chtěli by mít svatbu také před Bohem, mohou své manželství stvrdit náboženským obřadem. Opačný postup – nejdříve církevní a poté občanská svatba ale dovolen není. Manželství lze samozřejmě uzavřít i v jiné než Římskokatolické církvi. Podobný průběh mají sňatky uzavřené v evangelické nebo husitské církvi.

Výraznější specifika má řeckokatolický obřad a nespecifičtější je pak obřad židovský. Ten má dvě části – kidušin (zásnuby) a nisuin (sňatek), které se odehrávají v jeden den. Po obřadu tráví novomanželé krátkou chvíli o samotě – což symbolizuje manželské spojení. Poté už následuje hostina.

Možností uzavření manželství je tedy několik. Záleží jen na tom, jakým směrem se chce pár v životě ubírat.

V krátkosti o nás

Jsme firma specializující se na pořádání společenských a kulturních akcí pro Vás či pro Vaši firmu. V posledních letech se specializujeme především na pořádání svateb na klíč. Zajistíme pro Vás vše od tisku pozvánek přes doprovodný program až po samotný catering. Vždy dbáme na to, aby zážitek z námi pořádaných akcí byl pro Vás tím nejlepším.

Více o nás

Novinky


Rychlé kontakty

Volejte: +420 601 301 601 Pište: info@catering-rauty.cz Classic catering U Památníku 1185 504 01 Nový Bydžov Všechny kontakty
nahoru